Çalışma Alanları

DİYABET

Diyabet ülkemizde görülme sıklığı giderek artan ciddi oran kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Diyebetli bireylerin yaşam kalitesini artırabilmesi için;

1- Beslenme Eğitimi 2- Egzersiz 3- Tıbbi Tedavi ile oluşan üç temal faktörle mümkündür.

Yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte fiziksel aktivitenin diyabetin ortaya çıkmasının engellenmesinde, geciktirilmesinde ve komplikasyonların en az düzeyde oluşmasında önmeli rolü olduğu bilinmektedir.

Şeker hastalığını öğrenmek onu kontrol altına almanın ilk adımıdır.

Diyabet ; Pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya yokluğu sonucu kandaki şeker miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan ömür boyu devam eden bir hastalıktır.

Besinler vücudun başlıca yakıtı olan şekere dönüşmek üzere parçalanır, daha sonra kana geçer, kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. Sağlıklı bireylerde kana geçen şeker pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelere taşınır.

Diyabetli bireylerde insülin eksik veya etkisiz olduğu için şeker hücre içine giremez ve kanda miktarı yükselir. Hiperglisemi (AKS 110 ve üstü)

Diyabetin Tipleri

Tib 1- Diyabet : Vücuttan çok az insülin salgilanır veya hiç insülin salgılanmaz.

Tib 2- Diyabet : Vücuttan insülin salgılanır fakat yetleri kallınılmaz

Diyabet kontrolünde temel yapı taşlarından biri beslenme tedavisidir. Beslenme tedavisinin amacı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) : 90 - 130 mg/dl, Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) : 140 -180 mg/dl HbA1C smd : < %6,5 – 7 Total Kolestrol : < 200 mg/dl LDL Kolestrol : < 100 mg/dl Trigliserit : < 150 mg/dl

Diyabetin ileri döneminde ortaya çıkabelecek komplikasyonlarını önlemek ve tedavi etmek, Yeterli ve denğeli beslenme alışkanlığını kazandırmak Yaşam süresi veya kalitesini yükseltmektir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Gebelik kadın için doğal fizyolojik bir olaydır. Gebelikte kadın vücudunda ikinci bir canlının oluşlması ve büyümesi ile bazı değişiklikler oluşur. Gebe kadın gebeliği süresince; 1- Kendi fizyolojik gereksinimlerinin karşılamak. 2- Vücuttaki besin öğeleri yedeğini dengede tutmak 3- Bebeğin normal büyüme ve gelişini sağlamak için Yeterli ve Dengeli beslenmek zorundadır.

GEBELİKTE AĞIRLIK KAZANIMI

Anne zayıfsa (BKİ < 18) ağırlık kazanımının 2.ve 3. trimester süresince haftada 500 gr 'ın altında düşmemesi beden kütle indeksini (BKİ > 26) ise haftalık artış hızı ortalama 30 g olmalıdır.

Normal ağırlıktaki bir kadın için toplam 10 – 12 kg ağırlık kazanımı normaldir. Gebelikte artan metobolik hız ve yeni doku yapımı yaklaşlık 80.000 kal enerji gerektirir.

Birinci Trimester (İlk üç ay) için 150 kal. İkinci Trimester (İkinci üç ay) için ve Üçüncü Trimester (Üçüncü üç ay) için 300 – 350 kal.ek enerji vermelidir.

Gebeliğin 2. ve 3. trimestirinde fetus daha hızlı büyüdüğü için proteine gereksinimi artar. Diyette proteinli gıdalara yer verilmelidir.

EMZİKLİ ANNELERİN BESLENMESİ

Anne sütü miktarı ve içerik yönünden yenidoğanın doğum yaşı ve ağırlığına uygun nitelikte salgılanan, fizyolojik ve psikolojik yönden tüm gereksinimlerini karşılayan en ideal besindir.

Anne sütü sadece uygun besin öğesi içeriği ve biyoağarlığı nedeni ile değil aynı zamanda içerdiği enzimler , hormonlar, büyüme faktörleri, immun sistem düzenleyicileri ile de yenidoğan için önceklikli olarak tercih edilmesi gereken bir besindir.

ENERJİ

Annenin aldığı enerjinin yaklaşık % 80 'i süt enerjisine dönüşebilmektedir. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700 – 800 ml süt salgıladığı düşünülürse emziklilik döneminde günlük enerji gereksimine 750 kal ek yapılmalıdır.

Bunun 250 – 300 kal. Bölümü gebelikte depolanan yağ dokularından sağlanmakta geriye kalan 500 kal ise besinlerden sağlanmaktadır.

PROTEİN

Gebelik döneminde emziklilik döneminde de diyetin protein kalitesi yani hayvansal ve bitkisel kaynaklı olması göz önüne alınmalı.

Annenin aldığı proteinin bitkisel kaynaklardan alınan oranı yüksek ise 15 – 20 g/gün ek yapılmalıdır.

0 – 1 YAŞ

İnsan yaşamanda doğumdan 2 (iki) yaşına kadar olan dönem optimal büyüme, sağlık ve davranış gelişimi için “KRİTİK PENCERE” olarak değerlendirilmektedir.

Yaşamın ilk 4 – 6 ayında hiçbir ek besin (su bile) verilmeden anne sütü ile besleyerek süt çocuğunda büyüme ve gelilşme sağlanmalıdır.

Yaşamın 6. ayından sonra anne sütü velmeye devam edilmelidir. Ancak, ek besinlere gerek vardır. 0-1 yaş döneminde inek sütü kullanılmamalıdır.


Uzm. Dyt. Serpil TARMAN Hakkında:
Sosyal Medyada Serpil TARMAN: